افتخار میکنم ایرانیم

بنا بر حدیث شریف دیگری، صبحگاه روزی پیامبر اکرم(ص) در حالی که در میان یارانشان نشسته بودند فرمودند:

«شب گذشته، خواب دیدم که در مسیر صاف و همواری حرکت می‌کنم. پشت سر من هم دو دسته گوسفند سیاه و سفید در حرکتند، در طول مسیر گوسفندان سیاه کم کم پراکنده و کم و کمتر شدند، اما گوسفندان سفید همچنان به حرکت خود پشت سر من ادامه می‌دادند تا آنجا که دیگر هیچ گوسفند سیاهی نماند و تنها گوسفندان سفید به همراه من باقی ماندند، گمان می‌کنید که تعبیر این خواب چیست؟»

یکی از حاضران مجلس نیز تعبیر کرد که: «یا رسول‌الله! گوسفندان سیاه اعراب هستند که اندک اندک از کنار شما متفرق می‌شوند و گوسفندان سفید اشاره به ایرانیان دارد که همراه شما خواهند ماند و یاران شما خواهند بود».

در این حال، جبرائیل نازل شد و خدمت پیامبر اکرم(ص) عرض کرد: «خداوند بر شما سلام می‌فرستد و می‌فرماید: تعبیر خواب شما همین است،‌ عرب‌ها از اطراف اسلام پراکنده می‌شوند و ایرانیان برای حفظ آن باقی می‌مانند».

بر اساس این چند روایت، دیدیم که ایرانیان نه تنها در پایان دوران غیبت کبری زمینه‌سازان ظهور آن حضرت خواهند بود که در صدر اسلام نیز به عنوان مؤمنانی حقیقی شناخته می‌شده‌اند؛ همانگونه که در دوران ظهور نیز پای در رکاب یاری آن حضرت دارند و از صمیم جان در خدمت به ایشان می‌کوشند.

1- معلّى بن خنیس مى گوید: امام صادق(ع) به من فرمود: آیا با نوروز آشنایى دارى؟ عرض کردم: فدایت گردم این روز روزى است که عجم آن را بزرگ مى شمارد و در این روز به یکدیگر هدیه مى دهند. در پایان روایت بالا امام صادق(ع) مى فرماید: "ما من یوم فیروز الا ونحن نتوقّع فیه الفرج لأنّه من ایّامنا وایّام شیعتنا حفظته العجم وضیّعتموه انتم" یعنی هیچ نوروزى فرانمى رسد مگر این که در انتظار فرج هستیم؛ زیرا این روز از روزهاى ما و شیعیان ماست که عجم آن را حفظ کرده ولى شما آن را از بین بردید.("بحارالانوار"، ج14، ص150)2- پیامبر اسلام(ص) مى فرماید: "ابشروا یا بنى فروخ! فلو کان الایمان معلقاً بالثریّا لاتناله العرب لناله العجم"؛ بر شما بشارت باد اى فرزندان فرّوخ! اگر ایمان به ستاره ثریا آویزان باشد و عرب به آن نرسیده باشد، عجم به آن می رسد.("تاریخ اصبهان"، ج4، ص151)
3- امام باقر(ع) مى فرماید: "اصحاب القائم ثلاثماة وثلاثة عشر رجلاً اولاد العجم" یعنی اصحاب حضرت قائم(ع) 313 تن همگی از عجم هستند.("بحارالانوار"، ج52، ص369)4- امام صادق(ع) مى فرماید: "لو أنزل القرآن على العجم ما آمنت به العرب وقد نزل على العرب فآمنت به العجم فهذه فضیلة العجم" یعنی اگر قرآن به عجم نازل مى شد عرب به آن ایمان نمى آورد، ولى بر عرب نازل شد و عجم به آن ایمان آوردند. این فضیلتى است براى عجم.("میزان الحکمة"، ج1، ص355)5- پیامبر اکرم(ص) فرمود: "معاشر قریش! تضربون العجم على الإسلام هذا والله لیضربنّکم علیه عوداً"؛ اى گروه قریش! شما عجم را به خاطر اسلام با شمشیر مى زنید. به خدا سوگند آنان در آینده شما را براى بازگرداندن به اسلام با شمشیر مى زنند.("نفس الرحمن فى فضائل سلمان"، ص199)                         


البته عجم معنی خاصی داره ولی در بازه ی زمانی خاصی بدلیل خصومت عرب با ایران به ایرانیا به قصد توهین میگفتن عجم و این شد که کلا دیگه عجم شده بود لقب ایرانیا و بعضا سایر زبان ها و قوم ها

/ 0 نظر / 14 بازدید