" امام حسین (علیه السلام) : من كشته اشكم؛ هر مؤمنى مرا ياد كند، اشكش روان شود. امالی صدوق،ص137 "
پایگاه بسیج امام حسن (ع)کانون فرهنگی هنری مهدویون
مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام شهرستان کوهبنان

(۱)
آقا (۱)
قلب (۱)

 

 

مرحوم حاج اسماعیل دولابی : رزق

رزق ، مقدر و مقسوم است و رزاق خداست رزقمان هنر ما نیست و حرص و تقلای ما آن را زیاد نخواهد کرد.

آرام به طرف دنیا بروید ، خدا اگر خواست زیادش را میدهد . مقدار رزق به تقلای فرد بستگی ندارد .

حتی یک ساعت به فکر رزقت نباش ، به دنبال کسب و کار هم که می روی بدان که در رزق ، فاعل تام ، خدای متعال است ، ان الله هوالرزاق ذوالقوة المتین : هر آینه خداوند همان روزی دهنده نیرومند و محکم کار است .

رزق دو گونه است ، یکی آن که تو را طلب میکند و یکی آن که تو در طلب او هستی و عاقبت به تو نمی رسد ، جز آن چه در طلب توست . رزق روحی هم همین طور است .

خداوند امور دنیای بندگان را خود متکفل و متعهد گردیده و از آنها پرداختن به امور آخرت (شکر عطایای خدا) را خواسته است ، اما بندگان به تلاش در تهیه ی دنیایشان پرداخته اند ، گویا خداوند توانایی برآوردن نیازشان را ندارد! و از آخرت باز مانده اند و آن را به خدا محول کرده اند.

اگر امور دنیوی خود را به خدا واگذار کنی ، امور اخروی را نیز خدا تامین خواهد کرد ، اما اگر بخواهیم امور دنیایی خود را با تقلای خودمان تامین کنیم ، ضمن این که چون رزق مقدر و مقسوم است ، تقلای بی هوده و بی ثمری است ، آخرتمان را هم تباه کرده ایم .

تا به حال هر چه خدا برای تو بریده بود ، به تو رسیده است و غیره از آن به تو نرسیده است . خیالت راحت باشد که هیچ مال غیر را نخورده ای و فقط رزق خودت را خورده ای . از این به بعد هم همین طور هست. اگر به این حقیقت اعتماد کنی و یقین بیاوری ، دیگر تقّلای بی هوده و تعدّی به دیگران نمی کنی، کار کردنت هم از آن پس تنها به قصد فرمان بردن از خدا خواهد بود ، نه به این گمان که کارت سبب رزق تو است .

تابه حال آنچه رزقت بوده ، مصرف کرده ای و آنچه رزقت نبوده ، به تو نرسیده است . حتی آنچه را از راه حرام تهیه کردی و خوردی ، حرص و تقلایت آن را نجس کرد ، و الّا اگر صابر بودی ، همان رزق از راه حلال همان وقت به دستت می رسید.پس زاهد حقیقی تو هستی،چون ذره ای بیش از رزق خود نخورده ای . از این به بعد هم همین طور خواهد بود پس نه نسبت به گذشته قصه داشته باش و نه نگران آینده باش .

هرچیزی که به تو نرسیده ، بدان که از اول مال تو نبوده است .

غم و شادی های دنیا را اگر منها کنیم ، چیزی نمی ماند و طلبی نداری.   تا حالا هرچه بنا بوده،به ما رسیده است و هرچه مال ما نبوده ، نرسیده است.بعد از این هم همین طور است {قل لن یصیبنا الا ما کتب الله لنا} : بگو جز آنچه خداوند برای ما مقدر نموده،به ما نمی رسد.{ما اصابک لم یکن لیخطئک و ما اخطئک لم یکن لیصیبک} : آنچه به تو رسید نمی شود از تو بگذرد و نرسد ، وآنچه از تو رد شد و به تو نرسید ، نمی شد به تو برسد .

خدا قبل از از عالم تشریع ، رزقی را برای بنده ای مثلا در روز ماه رمضان بریده است . حالا او در روز ماه رمضان فراموش می کند که روزه است و آن غذا را میخورد ، بعدا یادش می افتد که روزه بوده است . نه روزه اش باطلل است و نه قضا دارد . این خدا بود که این فراموشی را بر او مسلط کرد تا رزقی را که برای او مقدر کرده بود ، به او بخوراند .حضرت رضا علیه السلام می فرمایند : {وقتی خداوند امری را اراده کند ، عقل عبد را میگیرد و آن کار را به دست او جاری میکند ، بعد عقلش را به او باز می گرداند.} بسیاری از خیراتی که خدا به ما رسانده ، اینگونه بوده است و الّا اگر به عقل خودمان بود ، آن کار را نمیکردیم .

خدا عبادت وعده ی بعد را نخواسته است ، ولی ما روزی سال های بعد را هم میخواهیم ، درحالی که معلوم نیست تا یک وعده ی بعد زنده باشیم.

اگر غلام خانه زادی پس از سال ها بر سفره صاحب خود نشستن و خوردن ،روزی غصه دار شود و بگوید فردا من چه بخورم؟ این توهین به صاحبش است و با این غصه خوردن صاحبش را اذیت میکند . بعد از عمری روزی خدا را خوردن ، جا ندارد برای روزی فرادیمان غصه دار و نگران باشیم .

دندان طمع دنیا و آخرت را بکن ، ولی هرچه خدا عطا کرد ، بپذیر.

دوست اهل بیت علیهم السلام دست به دهان است ، چیزی گیرش آمد ، به قدر نیاز میخورد و بقیه را می بخشد ، چیزی ذخیره نمیکند .

انسان اول غرق طبیعت است و حلال وحرام سرش نمیشد وهرچه می رسد میخورد . بعد می فهمد که حلال و حرامی هست و در پی رزق حلال  می افتد . بعد می فهمد که اگر دنیا به قدر رفع ضرورت استفاده کند ، مثل {اکل میته} که برای فردی که از گرسنگی در معرض مرگ است جایز می باشد ، برای او هم جایز خواهد بود . بعد می بیند که خدا چنان بر خلقش مسلط است که روزی حرام به آن ها نمی دهد ، لذا هرچه که خدا برای او پیش آورد را رزق حلال می داند و بی دغدغه می خورد و استفاده می کند .

از داده های خدا آن چه را که می بینی ، بزرگ تر است و لاحد است .ان شاالله هرچه را لطف فرموده است خودش نشانمان بدهد. هرچه اندازه خود ما بزرگتر بشود ، مقدار بیشتری از عطایای خدا را میبینیم. خداوند به غیر حساب داده است. یعنی بی حد و اندازه داده است و از آن چه داده از ما حساب نمی کشد . ما هم حساب نمی کردیم که چنین روزگاری برای ما پیش آید و بی حساب به ما بدهد .

{ ان الله یرزق من یشاء بغیر حساب }  همانا خداود هرکس را که بخواهد بی حساب روزی میدهد . به غیر حساب سه معنی دارد :

۱- آن چه را میدهد ، به این حساب نبوده که در قبال حسناتی باشد که انجام داده ای

۲- از آن چه داده ، حساب نمیکشد .

۳- بی اندازه و بی حساب و زیاد می دهد.

خدا در مورد روزی ای که به مومنین داده است ، از ان ها حساب نمیکشد و سوال نمیکند،بلکه از دلشان و محبتشان که امانت خدا نزد مومن است ، سوال میکند که به چه کسی سپرده اند . حالا که خدا از روزی سوال نمیکند ، تو هم از او سوال نکن ، چون دستور دادن به صاحبخانه عیب است . گله و شکایت هم نکن . اگر هم یک وقت از دهانت پرید ، زود استغفار کن.

قرآن فرمود : من قدر علیه رزقه فلینفق : هر کس روزی اش تنگ شد پس باید از همان چیزی که دارد انفاق کند.امیرالمومنین علیه السلام فرمودند : اذا املقتم فتاجروا الله بالصدقه : هنگامی که فقیر شدید ، پس با صدقه دادن با خدا تجارت کنید ، صدقه کلید رزق است .

پیامبر اکرم فرمودند : انا و علی ابوا هذه الامة : من و علی دو پدر این امتیم.فرزندان بر سر سفره پدرشان رزق میخوردند و از پدرشان ارث می برند.مگر ندیدی که حضرت امیر علیه السلام به در خانه های نیازمندان غذا میبرد؟ حالا این کار را نمی کند؟

منبع و جمع آوری : روح الامین

منبع : روح الامین (ذکر منبع در هنگام کپی برداری الزامیست)

.
مطالب مرتبط :
نوشته شده در تاريخ : ۱۳٩٢/٢/۱٢ | نویسنده : سرباز حریم ولایت | نظرات ()

 
سالهاست که جنگ پایان یافته ولی هنوز عطش شهادت بر لبهای خشک و ترک خورده ی بشر تازیانه می زند. آن زمان که دروازه های بهشت باز بود هر کس با حرفه ای خود را به آن باب می رساند و ما نسل سومی ها هم که دستمان در گیر صفر و یک است بابی را گشودیم تا جرعه ای را تا شهادت بنوشیم. افتخار ما اینست که سرباز ولایت فقیه هستیم هرچند دستمان خالیست اما دل های مان پر است از عشق به ولایت. کوهبنان دیار 72عارف می باشد به دلیل رشادت های فرزندان این دیار کهن در هشت سال دفاع مقدس ماهم همراه شدیم تا راه ایشان را ادامه دهیم.
  :: سرباز حریم ولایت

روزشمار فاطمیه
روزشمار محرم عاشورا
روزشمار غدیر

 

تمامی حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه بسیج امام حسن (ع)کانون فرهنگی هنری مهدویون می باشد و انتشار مطالب با ذکر منبع مانعی ندارد.